KAJ JE ŠIK?



Š.I.K. – Študijski izbin kolektiv
Po nekaj letih na Plesni izbi Maribor ponovno vzpostavljamo tradicijo in oživljamo "plesno kompanijo". Š.I.K. bo deloval kontinuirano v okviru celoletnega plesnega izobraževanja, plesalke in plesalci pa bodo v okviru rednih plesnih treningov sodelovali s tremi pedagoginjami - April Veselko, Monjo Lorenčič in Majo Lamovšek, obenem pa tudi z gostujočimi pedagogi, pri čemer bodo dobili možnost svoj plesni izraz in tehniko izoblikovati v mnogih različnih plesnih tehnikah.
KDO JE Š.I.K.?
K sodelovanju smo povabili najbolj nadarjene, ambiciozne, radovedne, plesa in raziskovanja željne plesalke in plesalce Plesne izbe Maribor.
Letošnjo sezono bodo člani kolektiva Š.I.K. zaključili z javno predstavitvijo – predstavo in dobili možnost kreiranja sodobne plesne predstave skupaj s pedagoginjami April Veselko, Monjo Lorenčič in Majo Lamovšek.
ZAKAJ Š.I.K.?
- zaradi želje po povezovanju in sodelovanju med najperspektivnejšimi plesalci PIM
- zaradi želje po povezovanju, sodelovanju med pedagogi PIM
- zaradi spodbujanja kolektivnega duha, povezovanja plesnih stilov
- zaradi spodbujanja kreativnosti, nadgrajevanja plesne tehnike, izmenjave plesnih znanj in praks
- zaradi možnosti večih nastopov, vključenosti v plesne projekte, dodatnih brezplačnih treningov z rednimi in gostujočimi pedagogi
- zaradi intenzivne večdnevne celodnevne delavnice s pedagogi različnih stilov, samo za člane ŠIK
- zaradi skupnega ogleda plesnih predstav in izobraževanja o zgodovini in novostih plesa
- zaradi informiranja o možnostih nadaljnjega poklicnega plesnega izobraževanja
- ker želimo prinesti ples na ulice Maribora (ulični projekti)
- zaradi grajenja in povezovanja mariborske plesne scene
- ker želimo nadaljevati tradicijo PIM in kreirati njeno prihodnost skozi sveže generacije
ČUDOVITO PREŽIVETJE
Čudovito preživetje je predstava, ki raziskuje lepoto človeške ranljivosti, preizkuša osebne meje in nas izziva, da opustimo stanje udobja ter se odpravimo na potovanje v neznane razsežnosti naših še neodkritih zmožnosti.
Koliko zmore telo? Kaj vse prenese um? Kako se telo in um spreminjata skozi ekstremno izčrpanost? Kako se prilagajata in nadgrajujeta? Na kakšen način najlažje premagujemo napore? Ali smo pripravljeni starega sebe pustiti zadaj, za premik na nov nivo? Koliko smo se pripravljeni izpostaviti? Koliko tega, kar že imamo tvegati?
Kadar premikamo meje, smo ranljivi, smo na neznanem teritoriju. Predvidimo posledice in nadaljevanje, a zagotovo ne vemo v kaj se podajamo. Vemo samo to, da morda pred nami leži nekaj čudovitega, kar bi bilo škoda pustiti nedotaknjeno, neraziskano.
Konec koncev – ali nismo prav, ko smo ranljivi in negotovi, a se kljub temu trudimo po svojih najboljših močeh, najbolj človeški?
Koncept: April Veselko
Koreografija: April Veselko v sodelovanju s plesalkami Š.I.K.
Izvedba: Študijski Izbin Kolektiv – Š.I.K.: Vanja Kolanovič, Jasha Robnik, Anja Spasovski, Nadja Spasovski, Vita Trantura, Nika Zidar
Umetniško vodstvo: Nina Milin
Celostna podoba: Robert Veselko
Izvršna produkcija: Živa Vrbič
Produkcija: Plesna izba Maribor
Podpora: Javni Sklad RS za kulturne dejavnosti, Mestna občina Maribor
POTUJOČI KAMNI
Potujoči kamni so geološki fenomen, pri katerem se več kilogramov težki kamni nepojasnjeno premikajo po določenih pustih pokrajinah ter za seboj puščajo dolge sledi. Sledi se razlikujejo v smeri in dolžini, kamni se premikajo posamezno ali v skupinah ob istem času. Potujoče kamne preučujejo že več kot stoletje, vendar skrivnost njihovega premikanja še zmeraj ni povsem razložena.
Predstava združuje mlade koreografinje Monjo Lorenčič, April Veselko in Majo Lamovšek, ki s svojimi koreografskimi pristopi temo predstave razčlenjujejo v tri dele: Čas, Temni oblak in Premikam se, torej sem.
Koncept in koreografija: April Veselko, Monja Lorenčič, Maja Lamovšek
Izvedba: Študijski Izbin Kolektiv – ŠIK: Eva Rakić, Vita Trantura, Vita Rosc, Manca Božič, Katarina Kolar, Jasha Robnik, Julija Tertinek, Nika Zidar, Hana Pivljakovič, Vanja Kolanović, Nadja Spasovski
Gostujoče plesalke Sodobne 3, Plesna izba Maribor pri "Temni oblak": Ana Edelbaher, Hana Ledinek, Hana Perkovič, Jerneja Brumec, Lana Pavšič, Anja Spasovski
Umetniško vodstvo: Nina Milin
Kostumografija: Nena Florjančič
Foto: Saša Huzjak
Celostna podoba: Robert Veselko
Izvršna produkcija: Živa Vrbič
Produkcija: Plesna izba Maribor
Podpora: JSKD RS
PEDAGOGINJE

April Veselko
April Veselko je mlada plesalka, performerka in koreografinja, ki se s sodobnim plesom ukvarja že od ranega otroštva, njeni začetki pa segajo prav na Plesno Izbo. Od leta 2016 tu tudi redno poučuje klase sodobnega plesa.
Ustvarila je več celovečernih avtorskih projektov pod produkcijo Zavoda Federacije (2011 – Dvomine, 2012 – Ostro in slano, 2017 – Fleš) in bila izbrana kot rezidenčni umetnik festivala Nagib 2014. Kot plesalka je sodelovala z različnimi mednarodno uveljavljenimi koreografi (Mattia Gandini, Snježana Premuš, Gregor Luštek, Eduardo Torroja, Magdalena Reiter, Barbara Kanc...). Skozi vsa leta se je udeleževala tujih in domačih plesnih festivalov in delavnic (ZPŠ, Impulstanz, B12 Berlin, IDW
Budapest, Lisbona Summer Intensive, El Danseu Festival...), v letu 2016 pa zaključila mednarodno Dance's Start Up izobraževanje v Bologni v Italiji v okviru Art Factory International - Leggere Strutture. April je več let sodelovala na tekmovanju plesnih miniatur OPUS1 in bila kar petkrat nagrajena z nagrado za najboljšo koreografsko idejo. V letu 2017 je z miniaturo Bodi Telo osvojila tudi drugo nagrado na 3..2…1… DANCE! koreografskem tekmovanju v Krakowu na Poljskem.
Načrt klasov z April Veselko
Aprilin plesni stil temelji na kombiniranju energičnih talnih in vertikalnih tehnik sodobnega plesa z elementi akrobatike. V njenih klasih bodo plesalci ŠIK raziskovali, kako čim efektivneje v lastno dobro uporabiti suspenz, sile vrtenja, "momentum", kako plesati z dihom in doseči maksimalne razsežnosti telesa. Tehnični del klasa bodo sestavljale vaje za kondicijo, vaje za krepitev centra, vaje učinkovitega prehajanja v tla in iz njih, vaje za koordinacijo, vaje čez prostor z osnovami akrobatike in "partneringa" ter več plesnih fraz s poudarjanjem različnih gibalnih kvalitet. Kreativni del klasa bodo sestavljale improvizacijske vaje in igre za grajenje lastnega plesnega stila, za delo v paru ali v skupini, za kompozicijo in krepitev domišljije.
Monja Lorenčič
Monja je del kolektiva pedagogov Plesne izbe Maribor od leta 2011, ko je pričela s poučevanjem modern jazza. Trenutno poučuje tri skupine - Modern jazz mladina 1 in 2 ter Urban fusion (z Domnom Žugljem).
Neprestano se izobražuje in izpopolnjuje na različnih delavnicah in seminarjih, nastopih, projektih doma in v tujini. Kot koreografinja se predstavlja na različnih dogodkih, festivalih, predstavah in projektih doma in v tujini.
Je soustanoviteljica plesnega društva Moment, ki ga je leta 2015 ustvarila skupaj s plesalcem Domnom Žugljem. V okviru društva vodita plesne delavnice, ustvarjata krajše in daljše plesne stvaritve in nastopata doma in v tujini.
Leta 2016 je Monja začela učiti na različnih plesnih festivalih in različnih delavnicah po svetu in po Evropi - Hrvaška, Avstrija, Italija, Nemčija, Avstralija, Italija, Avstrija, Japonska in Škotska.
Konec leta 2016 sta z Domnom Žugljem začela sodelovati s slovensko pevko Ditko in pesnikom Ferijem Lainščkom na Ditkini turneji Ne bodi kot drugi, kjer sta plesno izpopolnila tri njene pesmi.
V 2017 sta z Domnom poučevala v priznanem En dance studiu v Tokiu na Japonskem. V istem času sta tudi imela priložnost nastopati na premieri plesnega filma Home, v režiji priznanih koreografov Chrisa Martina in Larkina Poyntona.
Monja Lorenčič je kot plesalka sodelovala v različnih plesnih projektih -
Kaj me pleše v produkciji Plesne izbe Maribor, Čez noč v produkciji Centra plesa Maribor, Heroes we love, Naši stebri v produkciji društva Moment.
Načrt klasov z Monjo
Monjin stil prepleta tehniko jazza in moderna, ter elemente hip hopa. Ker bodo plesalci imeli možnost treniranja tehnike in spoznavanja sodobnega plesa z April in Majo, se bo Monja osredotočila na koordinacijo, motoriko, izolacijo, hitrost, eksplozivnost, moč gibov, "groove"….
Pri koreografijah, ki se jih bomo naučili, se bomo igrali s prostorom, fokusom, menjavanjem nivojev, … Plesalci se bodo naučili tudi lastnega ustvarjanja koreografij in vaj za "groove" po navodilih.
Monja bo v svoje plesne treninge vključila tudi poučevanje o zdravi prehrani pred in po treningu, o pravilnosti izvajanja določenih vaj tudi v primeru poškodb. Vodila bo kondicijske treninge.
Š. I. K. - ovke se predstavijo














