Plesna izba Maribor

Skok na vsebino // Skok na meni

Plesna izba Maribor - Uvodna stran
Foto: Saša Huzjak

Gibalno scenska uprizoritev F.A.R.M.A. E.M.Š.O., premiera

Prvotna vsebinska zasnova predstave je bila predelana in nadgrajena v gibalno scensko uprizoritev F.A.R.M.A., ki je bila premierno uprizorjena že v mesecu aprilu 2010, vendar je bila izvedena z mlajšimi plesalkami Plesne izbe (dijakinjami).

F.A.R.M.A. E.M.Š.O. skozi do potankosti izdelanim gibom pripoveduje zgodbo o pretvarjanju, prekrivanju, lažeh, bolečih resnicah in nestrpnosti posameznika znotraj krajevno določene skupnosti. Navidezna skupnost v trenutku soočanja z objektom poželenja razpade in razkrije pravi obraz navzven maskirane individualke. Je kot nekakšna slow motion varianta prizora brezglave kure. Zahteva po mičnosti je obrana do kosti, koreografija pa je oprta na kure - na bitja, ki premorejo kar najmanj mičnosti. Je študija in kritika mičnega telesa. Kure, kolikor se v predstavi ne prilegajo zgodbi, so nekakšna telesa, ki nikdar in nikakor ne morejo prav umreti, ki so obsojene na blodenje v grozljivem vmesnem svetu ne mrtvih.

Predstava sledi scenosledu izpeljanem iz raziskovalnega dela, po znani metodi Anagnorisis, na podlagi katere so performerke izoblikovale vsaka svoj karakter, katerim skupen imenovalec je povezanost med usodami v današnjem svetu. Pod vodstvom avtorice projekta Aleksandre Blagojević, so udeleženke šle skozi proces, ki se ukvarja s problematiko sodobne dramaturgije v plesu, z dramaturško nitjo predstave, z jasnostjo ideje, s tem kako se lotiti teme predstave, kako temo preleviti v delovni scenosled in najpomembnejše za ustvarjalni proces kako motivirati in motive uporabiti v celotnem "delanju" na odru. Iz scenosleda je bil razvit nevidni karakter prisoten v obliki naratorja (Viktor Meglič), ki je v naprej posnet.

Vsebina predstave je bila okvirno zastavljena z namenom, da jo dopolnijo ideje talentiranih plesalk v času procesa. Pristop, ki dovoljuje, da se zasnova nadgrajuje in hkrati motivira razvoj potenciala posameznic, je ustvarjalen, saj udeleženke celostno vključuje v kreativni proces in jih ne uporablja zgolj kot izvršni aparat, ki slepo sledi avtoriteti.

petek, 17. decembra 2010 ob 19.uri, Komorni oder SNG Maribor

Iskalnik